TSH – diagnostyka chorób tarczycy

lekarze specjaliści > TSH > TSH – diagnostyka chorób tarczycy

Specjaliści Radzą

TSH – diagnostyka chorób tarczycy

THS to badanie, które wykonuje się w celu określenia poziomu stężenia hormonów tarczycy (tyroksyny, trójjodotyroniny i tyreotropiny). Prawidłowa wartość TSH to 0,4 do 4,0 mIU/L, gdy stężenie wynosi poniżej 0,4 mIU/L oznacza ono nadczynność tarczycy, gdy powyżej 3,5 mIU/L oznacza niedoczynność. Na nadmiar hormonów może wskazywać utrata masy ciała, kołatanie serca oraz problemy ze snem. Przy niedoborze hormonów może doskwierać nam zimno oraz nadmierne przybieranie na wadze. W tych przypadkach warto udać się do lekarza i wykonać badanie TSH. Badanie THS zleca nam lekarz pierwszego kontaktu. Na badanie TSH które polega na pobraniu krwi należy zgłosić się w godzinach rannych. Przed badaniem TSH nie należy spożywać żadnych posiłków ani płynów. Po badaniu TSH należy zjeść coś pożywnego. Do kobiet w ciąży badanie TSH odnosi się w całkiem inny sposób, gdyż stężenia hormonów tarczycy ulegają zmianom w zależności od trymestru ciąży. Badanie TSH wykonuje się również rutynowo u noworodków w celu wykrycia ewentualnej wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Pozostałe artykuły

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl